مزایای انجماد سریع

فوریه 2024
ش ی د س چ پ ج
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

جدیدترین مقالات

آی کیو اف
  انجماد سریع تنها فرایندی است که طی آن ارزش غذایی محصول با وجود نگهداری در حالت منجمد به میزان بالایی همچنان حفظ می شود. علاوه بر آن ویژگی بارز دیگر این فرایند، انجماد در دمایی بسیار پایین در بازه زمانی بسیار کوتاه است. با ما در این مقاله همراه…

مزایای انجماد سریع

 

انجماد سریع تنها فرایندی است که طی آن ارزش غذایی محصول با وجود نگهداری در حالت منجمد به میزان بالایی همچنان حفظ می شود. علاوه بر آن ویژگی بارز دیگر این فرایند، انجماد در دمایی بسیار پایین در بازه زمانی بسیار کوتاه است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با هم مزایای انجماد سریع را برشماریم.

انجماد سریع

روش انجماد سریع به منظور جلوگیری از فساد مواد غذایی و نگهدااری بیشتر خواص آن ها طراحی شده است. پیش از تکنولوژی انجماد سریع یا IQF، تلاش های مشابهی با هدف جلوگیری از فساد مواد غذایی انجام شد. از جمله آن ها انجماد به روش سنتی نگهداری در سردخانه بوده است. اما در آن کیفیت محصولات منجمد دچار افت در کیفیت میشد.

دلیل حفظ خواص و کیفیت مواد غذایی در روش انجماد سریع

تشکیل بلورهای یخ بزرگ به سلول ها و بافت های مواد غذایی آسیب می رساند. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بلورهای یخ بزرگ چطور به بافت مواد غذایی آسیب می زنند؟ در پاسخ باید گفت بلورهای یخ، الیاف را فشرده کرده که در نتیجه این افزایش فشار به سلول های تشکیل دهنده مواد غذایی، دیواره سلولی پاره شده و محتوای آب درون سلول از آن خارج می شود. کاهش مولکول های آب به نوبه خود سبب خشک شدن ماده غذایی می شود. اما در روش انجماد سریع بلورهای یخ کمتری ایجاد میشود. از آنجا که در این تکنولوژی جدید انجماد محصول نهایی تنها ظرف مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه در دمایی بین ۳۰- تا ۴۰- درجه سانتی گراد منجمد می شود. با این سرعت انجماد ماده غذایی، بلورهای یخ فرصت بزرگ شدن ندارند.

با توجه به این موضوع سرعت بالای انجماد نه تنها ارزش غذایی محصول نهایی را بیشتر حفظ می کند بلکه در ظاهر محصول منجمد هم تأثیر می گذارد.

مزایای انجماد سریع

مقایسه

از بزرگ ترین مشکلات انجماد آهسته مواد غذایی، خشک شدن مواد غذایی و در مواردی، آسیب به محصولات منجمد حین یخ زدایی و مصرف است. این مشکلات، رضایت مشتریان را از محصولات منجمد کاهش می دهد. اما انجماد سریع به دلیل سرعت بالای فرایند انجماد باعث جلوگیری از آسیب رسانی به کیفیت نهایی محصول می‌شود. انجماد سریع یا همان انجماد صنعتی تا حد زیادی از تشکیل کریستال های یخ در بافت محصول جلوگیری می کند.

روش انجماد سریع نسبت به سایر روش های انجماد چند مزیت عمده دارد. مزیت نخست، امکان مصرف محصول منجمد به اندازه دلخواه است. همینطور با توجه به عدم چسبندگی مواد منجمد، خارج کردن محصول از بسته بندی آن به مراتب راحت تر است.  مزیت دوم استفاده از روش انجماد سریع، صرفه جویی در زمان است. در حالی که که تکه های ماده غذایی منجمد شده به روش سریع به دلیل این که از هم مجزا هستند، سریع تر ذوب می شوند. به این ترتیب، یخ زدایی از ماده غذایی به زمان کمتری احتیاج دارد.

IQF

 

 

و گذشته از این مزایای انجماد سریع که بیان شد، در روش انجماد سریع به دلیل آسیب کمتر بافت مواد غذایی، طعم، بو و خواص ماده غذایی بسیار بیشتر از انجماد معمولی حفظ خواهد شد.

برچسب های نوشته

تفاوت پرتقال خونی با پرتقال معمولی
انواع مختلف سیب
keyboard_arrow_up