IQF چیست؟

ژوئن 2024
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

جدیدترین مقالات

iqf
روش انجماد سریع (IQF) چیست؟ کلمه IQF مخفف عبارت Individual quick freezing به معنی انجماد سریع جدا از هم است. این تکنولوژی  محصولات را طوری نگهداری می کند که کیفیت آن ها کم ترین تفاوت را با نوع تازه آن داشته باشد. انجماد یکی از راهکارهای حفظ و نگه داری  مواد غذایی…

IQF چیست؟

روش انجماد سریع (IQF) چیست؟

کلمه IQF مخفف عبارت Individual quick freezing به معنی انجماد سریع جدا از هم است. این تکنولوژی  محصولات را طوری نگهداری می کند که کیفیت آن ها کم ترین تفاوت را با نوع تازه آن داشته باشد. انجماد یکی از راهکارهای حفظ و نگه داری  مواد غذایی است که از گذشته توسط بشر انجام می گرفته است. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مکانیکی تولید سرما با استفاده از آمونیاک شکل گرفت.  در قرن ۱۹ میلادی برای اولین بار در امریکا آقای کلرنس بردسی (clerence birdseye) توانست اولین نمونه مواد منجمد قابل مصرف را عرضه کند.

در تکنولوژی  (IQF)،  میوه جات و سبزیجات در دمای ۴۰- درجه سانتی گراد و با گذر از تونل انجاد سریع، در شرایط بی وزنی (حالت معلق بودن) طی مدت چند دقیقه منجمد می شوند. سرعت بالای انجماد باعث می شود آب میان بافتی بین سلول های گیاهی فرصت لازم را برای تشکیل بلورهای یخ نداشته باشد. در نتیجه آسیب بسیار کمتری به بافت و سلول های گیاهی وارد می شود. و این مساله باعث حفظ کیفیت، تازگی، عطر، طعم، خواص و ویتامین های مواد غذایی فریز شده می شود. شرایط بی وزنی باعث می شود که سبزیجات و میوه جات به صورت مجزا از هم منجمد شوند.

 

مزایای روش IQF

در روش IQF، حداقل تغییرات و کاهش در مواد مغذی محصولات وجود دارد. آب موجود در بافت ماده غذایی در این روش به سرعت منجمد میشود. از تشکیل بلورهای درشت که به سلول های بافت مواد غذایی آسیب جدی وارد می کنند، ممانعت به عمل می آید. در نتیجه بافت ماده غذایی در زمان انجماد سالم می ماند. در زمان رفع انجماد، تراوش عصاره و از بین رفتن ویتامین ها در حد ناچیز خواهد بود.

مركز لجسـتيك و پـايـانه صـادرات محصولات كشـاورزي شـركت رومـاك گسـتر پـارس

انجماد محصولات به صورت سریع و مجزا از هم، یکی از روش های نوین انجماد در ایران است. که امروزه جایگاه مهمی را در صنایع غذایی کشور به خود اختصاص داده است.

شرکت روماک گستر پارس، مركز لجسـتيك و پـايـانه صـادرات محصولات كشـاورزي كليه امكانات، تاسيسات و تجهيزات لازم براي آمـاده سـازي، نگهـداري و بـازاريـابي محصولات كشـاورزي ، تـوزيـع مدرن محصولات كشاورزي ، تسهيل و تسريع امر صـادرات را بطور يكپارچه فراهم مي نمايد.

 

برچسب های نوشته

تجهیزات روماک لجستیک, محصولات روماک لجستیک
بسته بندی محصولات روماک
خواص دارویی سیر
keyboard_arrow_up