سورتینگ چیست؟

جولای 2024
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

جدیدترین مقالات

در دنیای امروزی جذابیت های ظاهری اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است به طوری که بسیاری از افراد محصولاتی که به صورت سورت و بدون هیچ ایرادی است را میخرند. در ادامه انواع دستگاه سورتینگ و محصولات سورت را بررسی میکنیم. سورتینگ چیست؟ سورتینگ اصطلاحي به معناي پیمایش و دسته…

سورتینگ چیست؟

در دنیای امروزی جذابیت های ظاهری اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است به طوری که بسیاری از افراد محصولاتی که به صورت سورت و بدون هیچ ایرادی است را میخرند. در ادامه انواع دستگاه سورتینگ و محصولات سورت را بررسی میکنیم.

سورتینگ چیست؟

سورتینگ اصطلاحي به معناي پیمایش و دسته بندي محصولات است. در واقع، سورتينگ محصولات کشاورزي به پیمایش انواع ميوه ها و ساير محصولات کشاورزي براساس اندازه، رنگ، شکل ظاهري و ساير عوامل و جداسازي ناخالصي ها، ميوه ها و محصولات خراب و فاسد شده اطلاق مي شود در بيشتر موارد، سورتينگ، مقدمه اي براي سورت محصول کشاورزي است؛ ضمن اينکه در بازارهاي ميوه و تره بار جوامع مدرن، به طور تقريبي تمامي ميوه ها و سبزي ها به صورت سورت و ليبل گذاري شده عرضه مي شوند و اين امر سبب تشخيص آسان تر کيفيت محصول توسط مشتري شده و توزيع و عرضه منظم تري را به دنبال خواهد داشت.

درجه بندي و بسته بندي محصولات کشاورزي در نگهداری چه تاثیری دارد؟

پیمایش و سورت محصولات کشاورزي، در نگهداري، محافظت و استانداردسازي محصول نقش داشته و عرضه محصولات حد و اندازه هاي يکسان، سورت، يافتن بازارهاي جديد خارجي و افزايش صادرات و ورود ارز به کشور است.چه بسيار از محصولات و فرآورده هاي مرغوب و منحصر به فرد کشور پهناور ايران نظير زعفران، مرکبات، خرما، پسته، توت فرنگي، انواع خشکبار (ميوه هاي خشک، برگه هاي ميوه، کشمش و…) که به دليل عدم رعايت اصول و استانداردهاي سورتينگ، سورت و عرضه به صورت فله اي، توانايي و اجازه نفوذ و رقابت در بازارهاي خارجي را نداشته و بخش قابل توجهي از آنها نيز تبديل به ضايعات مي شود.

استفاده از محصولات کشاورزي سورت موجب توسعه فروشگاه هاي مدرن زنجيره اي و حذف تدريجي فروشگاه هاي سنتي عرضه محصولات صنعتي مي شود. که يکي از نتايج آن، کاهش رشد فضاي تجاري کوچک و سنتي در فضاي مسکوني و نيز يکنواختي در قيمت محصول عرضه و سيستم عرضه و کنترل مدرن تر است.

فروش انواع محصولات کشاورزي اعم از ميوه، سبزي ها، گوشت، مرغ، خشکبار و… به صورت پیمایش در قطعات و اندازه هاي يکسان و استاندارد، سبب رشد تجارت الکترونيکي در آينده خواهد شد و بسياري از خريداران مي توانند محصولات سورت استاندارد را از طريق سفارش تلفني و يا خريد اينترنتي تهيه نمايند و اين امر در آينده موجب حذف برخي از سفرهاي بيهوده ي درون شهري که در حال حاضر به منظور جستجو براي خريد انواع محصولات کشاورزي است، خواهد شد.

نحوه کار انواع دستگاه سورتینگ چگونه است؟

دستگاه سورتینگ بر اساس پارامترهای مخصوصی، محصولات را جداسازی و دسته بندی میکند اما سوال اساسی این است که این کار چگونه توسط دستگاه سورتینگ انجام میشود. این دستگاه ها به کمک تکنولوژی های مورد استفاده در این دستگاه ها همانند حسگرها، دوربین ها، لیزرها و …، عملیات سورتینگ را انجام میدهند تا جداسازی به بهترین شکل صورت گیرد.

انواع دستگاه sorting

دستگاه سورتینگ مرغ و ماهی

از انواع دستگاه سورتینگ، دستگاه های سورتینگ معمولا به یک شکل کار می کنند و از معیار های مختلفی برای مرتب سازی استفاده می کند. دستگاه سورتینگ مرغ، مرغ یا ماهی را بر اساس اندازه و وزنی که دارند از هم جدا می کند. پس از جداسازی، دستگاه آن ها در سایز های مختلف و وزن های متفاوت سورت می کنند. دستگاه علاوه بر جدا سازی گوشت ها آن ها را شستشو می دهد. همچنین این دستگاه سورتینگ از توانایی جداسازی محصولات سالم از محصولات دارای عیب و ایراد برخوردار است.

یکی دیگر از دستگاه های سورتینگ، دستگاه سورتینگ مرغ و ماهی است. مواد غذایی همچون مرغ و ماهی که از فروشگاه ها به صورت سورت خریداری میکنید، به وسیله همین دستگاه ها مرتب سازی شده اند. دستگاه سورتینگ مرغ که با استفاده از آن میتوان دیگر مواد غذایی همچون ماهی و میگو را نیز مرتب سازی نمود، بر اساس پارامترهایی همچون اندازه و وزن عمل میکند.

در حال حاضر خرید محصولاتی همچون مرغ، گوشت و ماهی به صورت بسته بندی شده متداول است. این محصولات بسته بندی شده، به دلیل عملیات سورتینگ بر روی آنها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و سلامت این محصولات تضمین شده است. به همین علت فروش و سود بالاتری را نصیب افرادی میکند که در زمینه سورتینگ این محصولات فعالیت میکنند.

انواع دستگاه سورتینگ، سورتینگ

دستگاه سورتینگ مرکبات

یکی از مهمترین انواع دستگاه سورتینگ، دستگاه سورتینگ مرکبات است. این دستگاه برای جداسازی و دسته بندی مرکباتی همچون پرتقال، نارنگی و لیمو مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از ویژگی های مهمی که باید دستگاه های سورتینگ مرکبات و میوه داشته باشند، قابلیت شستشو محصولات پیش از جداسازی آنها است.

این دستگاه پس از عملیات شستشو، شروع به فرآیند مرتب سازی بر اساس رنگ، سایز و شکل ظاهری مینماید. این اتفاق باعث شد تا محصولات له شده، نا سالم و یا دارای لک از دیگر محصولات با کیفیت جدا شوند. و تمامی محصولات به طور کاملا یکدست آماده سورت قرار گیرند. و پس از اتمام مرتب سازی، محصولات بر اساس وزن مناسب، سورت میشوند.

در ابتدا که محصولات وارد دستگاه میشوند، برای تمیز کردن آنها از گِل و گرد و غبار، آنها را به داخل حوضچه تخلیه میوه می اندازند و شستشوی مقدماتی بر روی آنها انجام میشود.

انواع دستگاه سورتینگ، سورتینگ

دستگاه سورتینگ حبوبات و مغز دانه ها

نوع دیگری از انواع دستگاه سورتینگ، دستگاه سورتینگ حبوبات و مغز دانه ها است. در حال حاضر یکی از محصولات صادراتی کشور، پسته است. معمولا تولید کنندگان پسته از این دستگاه برای یکدست کردن محصولات و سورت آنها استفاده میکنند تا بتوانند یک محصول با کیفیت را صادر نمایند.

این دستگاه برای سورتینگ حبوبات نیز به کار میرود و به کمک این نوع دستگاه سورتینگ میتوان حبوباتی همچون لوبیا، عدس، نخود و … را از ناخالصی ها جدا نمود. امروزه مردم معمولا از این نوع حبوبات سورتینگ استفاده میکنند.

دستگاه سورتینگ برنج

یکی از مشهورترین دستگاه های سورتینگ، دستگاه سورتینگ برنج است. با این توضیحات، مشخص است که این دستگاه وظیفه جداسازی ناخالصی ها از دانه های برنج را بر عهده دارد. البته عملکرد این دستگاه تنها محدود به جدا سازی ناخالصی ها نیست و این دستگاه می تواند تا دانه های شکسته را نیز از دانه های سالم جدا نماید.

نحوه جدا سازی دانه ها بر اساس رنگ و اندازه ها صورت میگیرد و بدین ترتیب دانه هایی که پارامتر های تعریف شده در دستگاه سورتینگ برنج را نداشته باشند، باید از دیگر دانه ها جدا شوند.

دلایل اهمیت سورتینگ چیست؟

متاسفانه برخی از افراد هنوز بر باور گذشته خود پافشاری میکنند. در صورتی که این اعتقاد به طور کلی نادرست است. محصولات سورت کمی گرانتر هستند اما همین محصولاتی که سورت میشوند، کیفیت بالاتری دارند و از لحاظ سلامتی مورد تایید مراجع ذیربط هستند.

در حال حاضر مردم بیش از پیش از محصولات سورت استفاده می کنند. و این موضوع نشان میدهد که اقبال مردم، استفاده از این نوع محصولات است. این بدان معنا است که افرادی که در زمینه سورتینگ محصولات فعالیت دارند. قادر هستند که بخش بزرگی از بازار را مال خود نمایند و مشتری بیشتری کسب کنند.

  • جذب مشتری و افزایش فروش:

عملیات سورتینگ به دلیل کیفیت مناسب و بسته بندی مناسب، بشدت در جذب مشتری و افزایش فروش تاثیر می گذارد.

  • صرفه جویی در وقت:

امروزه به دلیل شاغل بودن اکثر بانوان، زمان کمتری برای خرید دارند. به همین دلیل است که افراد بیشتر به سمت محصولات سورت می روند.

  • ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای کشاورزان:

سورتینگ بسته بندی و حمل و نقل را آسان می کند و این عمل ارزش افزوده بیشتری را برای کشاورزان ایجاد میکند

  • حذف سفر های درون شهری:

به دلیل توسعه تجارت الکترونیک خرید ها به سمت تلفنی یا اینترنتی شدن خواهند رفت. این اتفاق در آینده برخی از سفر های بیهوده درون شهری را کاهش می دهد.

  • افزایش صادرات و ورود ارز به داخل کشور

تاثیر سورتینگ محصولات در کسب و کار ها

در حال حاضر قشر عظیمی از مردم، خرید های خود را از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ انجام میدهند. این اتفاق باعث شد این افراد محصولات مورد نیاز خود اعم از گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، میوه، خشکبار و … را به صورت سورت خریداری کنند

مشکلات مالی و اقتصادی موجود در جامعه باعث شد که بانوان نیز همراه و هم قدم آقایان مشغول به کار باشند و زمان کمی را برای خرید اختصاص دهند. این اتفاق باعث شد تا افراد سعی کنند محصولات خود را به صورت سورت بخرند و دیگر زمانی را صرف تمیز کردن و پاک کردن گوشت، مرغ، سبزیجات و میوه نکنند.

روماک لجستیک، بزرگترین پایانه ی صادراتی کشور با برخورداری دستگاه های پیشرفته، سورت و بسته بندی محصولات را انجام می دهد.

بخشی از امکانات ما در این زمینه:

  • سامانه خودکار سورت، پیمایش مرکبات
  • دستگاه کامل سورت محصولات هسته دار، دانه دار
  • دستگاه و سامانه های مجهز برای سورت سبزیجات شامل گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای
  • سامانه اسکن و عکسبرداری سه بعدی برای سنجش کیفیت محصولات
بـرای کســب اطلاعــات بیشتــر میتوانیــد از طریـق ایـن لینــک وارد وبسایـت شویــد.

محصولات بسته بندی

برچسب های نوشته

انواع دستگاه سورتینگ, دستگاه سورتینگ مرغ و ماهی, دستگاه سورتینگ مرکبات, دلایل اهمیت سورتینگ چیست؟, سورتینگ
برندینگ بر صادرات چه تاثیری می گذارد؟
زنجیره تامین چیست؟
keyboard_arrow_up