زنجیره تامین چیست؟

جولای 2024
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

جدیدترین مقالات

در این مقاله به تعریف زنجیره تامین(supply chain)، اجزا و مزایای زنجیره تامین و تفاوتش با زنجیره ارزش می پردازیم. به زبان ساده supply chain همان چیزی است که به شما این اطمینان را می دهد که محصول مورد نیازتان در نهایت به دستتان می رسد. این زنجیره شامل تمام…

زنجیره تامین چیست؟

در این مقاله به تعریف زنجیره تامین(supply chain)، اجزا و مزایای زنجیره تامین و تفاوتش با زنجیره ارزش می پردازیم. به زبان ساده supply chain همان چیزی است که به شما این اطمینان را می دهد که محصول مورد نیازتان در نهایت به دستتان می رسد. این زنجیره شامل تمام اقدامات مربوط به جریان، مبادله کالا و خدمات است که از مرحله ماده خام اولیه تا مرحله محصول نهایی را شامل می شود. علاوه بر آن انتقالات مالی و اطلاعاتی هم جزء این زنجیره می باشد.

زنجیره تامین/ اجزای زنجیره تامین/ supply chain/مزایای زنجیره تامین/تفاوت زنجیره تامین با زنجیره ارزش

اجزای supply chain

اجزای زنجیره تامین به 3 دسته تقسیم می شود:

  1. زنجیره تامین بالا دست: این قسمت شامل تامین کنندگان اولیه و تامین کنندگانش است. روابط تأمين کنندگان مي تواند در سطوح مختلف تا اولين تأمين کننده مواد توسعه يابد. در اين قسمت، فعاليت اصلي، تأمين و تهيه است.
  2. زنجیره تامین داخلی: این قسمت شامل تمام فعالیت هاییست که داده های آورده شده به سازمان را به خروجی تبدیل می کند. فعالیت های اینجا شامل حمل مواد، مدیریت موجودی، ساخت و کنترل کیفیت است. فعالیت این زنجیره تا هنگامی است که محصول برای توزیع به خارج از سازمان حرکت می کند.
  3. زنجیره تامین پایین دست: فرآیندهای توزیع و تحویل محصول به مشتریان نهایی در این مرحله قرار می گیرد. فعالیت این زنجیره شامل بسته بندی، حمل و انبار است. این زنجیره وقتی محصول واگذار یا مصرف می شود به پایان می رسد.

مزایای زنجیره تامین

امروزه به دلیل جهانی شدن بازارها و افزایش رقابت بین شرکت ها تنها راه بقا، داشتن و حفظ مزیت رقابتی پایدار است. شرکت های مشابه زیادی در حال حاضر در بازار وجود دارند، درنتیجه بهتر است همیشه این سوال را از خودتان بپرسید که از چه مزیتی نسبت به رقبا برخوردار هستید. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که مدیریت زنجیره تامین به طور مستقیم مزیت رقابتی و عملکرد سازمانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

امروزه منظور از رقابت بین شرکت های منفرد همان رقابت بین زنجیره های تامین است. برای اینکه رقابت پذیری افزایش پیدا کند بهتر است خدمت به مشتری و ارائه خدمت یا محصول با کیفیت به او را در الویت قرار دهید.

  • کاهش هزینه مستقیم و غیر مستقیم
  • به حداقل رساندن اتلاف و افزایش کارایی
  • بهبود روابط مشتری و خدمات
  • دسترسی راحت به محصولات در زمان و مکان مناسب

تفاوت supply chain با زنجیره ارزش

عمده ترین تفاوت بین این زنجیره و زنجیره ارزش این است که در supply chain هیچ ارزش افزوده ای وجود ندارد و یک محصول یا ماده اولیه از یک شرکت به دیگری منتقل می شود. درواقع تمام کارهایی که انجام می شود انتقال است. در زنجیره ارزش علاوه بر انتقال، افزودن ارزش به محصول جزء اهداف اصلی شرکت محسوب می شود. جریان زنجیره‌ی تامین از مبدا به مشتری می­‌باشد، زنجیره­ ارزش به جهت دیگر جریان می­‌یابد.

در این مقاله به زنجیره تامین سرد که مراحل مختلف تولید و توزیع کالاهای فساد پذیر را شامل می شود پرداخته ایم.

 

برچسب های نوشته

اجزای زنجیره تامین, تفاوت زنجیره تامین با زنجیره ارزش, مزایای زنجیره تامین
سورتینگ چیست؟
بازدید کارشناسان روسی از روماک گستر پارس
keyboard_arrow_up