10 نوع گیاه شگفت انگیز

می 2024
ش ی د س چ پ ج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

جدیدترین مقالات

گیاهان جالب و شگفت انگیزی وجود دارند که ما از بودن آنها بی‌خبریم !! اگر عاشق گل و گیاه هستید و خانه ی شما مملو از گیاهان و گل های شبیه به هم و متداول است، توصیه ی ما این است که به دنبال جالب ترین ها و عجیب ترین…

10 نوع گیاه شگفت انگیز

گیاهان جالب و شگفت انگیزی وجود دارند که ما از بودن آنها بی‌خبریم !! اگر عاشق گل و گیاه هستید و خانه ی شما مملو از گیاهان و گل های شبیه به هم و متداول است، توصیه ی ما این است که به دنبال جالب ترین ها و عجیب ترین ها بروید و با آنها آشنا شوید، اگر تمایل به این کار دارید در این مقاله همراه ما باشید تا با این گیاهان زیبا اما عجیب آشنا شوید. در این مقاله 10 نوع گیاه شگفت انگیز وخاص و زیبا را معرفی کرده ایم. ظاهر بعضی از آنها ما را به یاد فیلمهای وحشتناک و خیالی می اندازد و باز هم این مسئله را ثابت میکند که طبیعت و عجایب درون آن، نهایت ندارند.

1) نوزاد قنداقی | Anguloa unifloraگیاهان

این گل هاي بامزه و جالب که شبیه به نوزادهای قنداقی هستند، دریک بازه زمانی ۱۰ ساله بین سال هاي ۱۷۷۷ تا ۱۷۸۸ در کشور کلمبیا یافت شدند، اما تا ۱۰ سال پس ازآن بطور رسمی دسته بندی انجام نگرفت و نامی برایشان انتخاب نشد.

 شاید از نگاه بعضی ها آنها شبیه به صدف بنظر برسند. نوزادان قنداقی در آمریکای جنوبی ودر فصل تابستان گل می‌دهند. انها می‌توانند تا ۱۰ سانتیمتر رشد کنند و رایحه خوش و مطبوعی نیز دارند. عطر وسوسه انگیز آن حشرات رابه کنار گلبرگ مفصلی گیاه جذب میکند. همین امر فرایند گرده افشانی را گسترش میدهد.

2) ساکولنت دلفینی | Dolphin Succulentsگیاه شگفت انگیز

یکی از 10 نوع گیاه شگفت انگیز دنیا گیاه دلفین است. گیاه دلفین با نام علمی Senecio peregrinus در ژاپن یکی از محبوب ترین و قابل ستایش ترین کاکتوس هاست چرا که برگ های این گل دقیقا شبیه یک دلفین در حال شنا کردن است . ساکولنت ها گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار با 60 گونه مختلف هستند که می‌توانند به خوبی در محیط‌های گرم و کم آب زندگی کنند.

روش آبیاری ساکولنت: در ساکولنت‌ها مرگ بر اثر پر آبی بسیار شایع تر از مرگ بر اثر کم‌ آبی است. چون ساکولنت‌ها گیاهان کم‌ آبی هستند و آبیاری بیش از حد باعث مرگ آنها می‌شود. اگر گلدان ساکولنت شما کوچک است برای آن هفته‌ای دوبار آبیاری مناسبی است.

3) گل ارکیده میمون | Dracula simiaگل و گیاه

اگر دقت کنید، متوجه خواهید شده که دو گلبرگ این گیاه شبیه به دندانهای نیش بلندی است که در فیلمهای دراکولا دیده ایم. چشم هاي سیاه، ابروهای نقطه چین مثل، بینی پوشیده و ناحیه دارای ریش، از شباهت زیاد به میمون ها به مخصوصاً از راه دور حکایت دارد.

ارکیده میمون گونه بسیار کمیابی به شمار می‌رود، بنابر این احتمالا بیشتر شما تا حالا آنرا از نزدیک ندیده اید. آنها تنها در جنگل هاي جنوب شرقی اکوادور – در ارتفاع ۹۱۴ متری – یافت می‌شوند. ارکیده هاي میمون در تمام روزهای سال شکوفه میدهند و در هوای معتدل و گرم رشد میکنند.

4) گل قهر و آشتی | MIMOSA PUDICAگیاه شگفت انگیز

گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا پودیکا یک گیاه حساس است که جزء عجایب طبیعت محسوب می شود . این گیاه گزینه خوبی برای مراقبت در محیط منزل است و برگ های آن بسیار جذاب می باشند . این برگ ها با یک لمس کوچک سریعا خود را جمع می کنند که اصطلاحا به آن قهر کردن گیاه می گویند و بعد از چند دقیقه لمس نشدن به حالت عادی برمی گردند.

این گیاه معمولا دو حرکت اصلی را از خود نشان می دهد که یکی از این حرکت ها حالت جمع شدگی است که در مواجهه با لمس، گرما، باد و لرزش اتفاق می افتد. یکی دیگر از حرکت های این گیاه که رواج کمتری دارد، این است که به نور و دمای روزانه واکنش نشان می دهد و دوباره جمع می شوند و فردای آن روز با دیدن نور دوباره باز می شوند و در واقع ساختاری در این گیاه وجود دارد که عامل همین باز و بسته شدن است.

5) هاورتیا کوپری | Haworthia Cooperi10 نوع گیاه شگفت انگیز

هاورتیا کوپری گونه ای کاکتوس خاص و کمیاب به شمار می رود. یکی از 10 نوع گیاه شگفت انگیز! این گیاه در قسمت بالایی خود دارای تکه های روشنی است که زیبایی گیاه را دو چندان می کند و در عین حال اجازه می دهد تا نور به قسمت های داخلی گیاه نفوذ کند. اگر به قسمت شفاف رنگ گیاه به دقت نگاه کنید متوجه می شوید که به رنگ صورتی روشن است.

دارای برگ های زیادی است طوری که ارتفاع برگ های آن بین 20 تا 40 عدد تخمین زده شده است که ارتفاع آن به بیش از 10 سانتیمتر می رسد. توجه داشته باشید که نیمی از این گیاه در خاک قرار می گیرد و نیمی دیگر از این گیاه که حالتی شفاف دارد در بیرون از خاک ظاهر می شود. اگر نور دریافتی گیاه زیاد باشد رنگ برگ ها قرمز می شود که البته این تغییر رنگ به هنگام آبیاری زیاد نیز اتفاق می افتد.

6) لیتوپس وبری | Lithops comptonii

این گل یکی دیگر از 10 نوع گیاه شگفت انگیز این مقاله است. رشد کردن یک گل در سنگ بسیار جالب و عجیب بنظر می‌رسد. لیتوپس وبری یا سنگ هاي زنده گیاهی است که برای نگه داشتن در منزل بسیار مناسب بنظر می‌رسد. شکوفه دادن گل هاي سنگی در نوع خود عجیب و غیر معمولی است. شکوفه هاي زرد و سفید رنگی که از سنگ بیرون می‌آیند، بسیار شگفت انگیز جلوه میکند. فرایند تکثیر انها نیز بسیار راحت است و شما می‌توانید با تفکیک یک گل و قرار دادن آن روی سنگ، اینکار را انجام دهید. ریشه خود بخود شکل خواهد گرفت. عدم دریافت نور مناسب، آن رابه شکل کشیده یا بیضی در می آورد. تنها چند روز قرار گرفتن آن در زیر نور خورشید، گیاه رابه حالت اولیه باز خواهد گرداند.

7) گل لب | Psychotria elataگیاهان

یکی دیگر از 10 نوع گیاه شگفت انگیز گل بوسه یا گل لب است. این گیاه به دلیل گل های بوسه مانند آن به خصوص در اینترنت بسیار معروف است.گلهای قرمز خیره کننده آن قبل از رشد کامل به رنگ سفید می باشد و به تدریج به رنگ قرمز در می آیند. گل بوسه گیاهی رطوبت دوست می باشد ولی با آب و هوای معتدل نیز سازگار می باشد.

درجه حرارت مناسب برای پرورش گلهای آتشین حدود ℃۲۱ سانتیگراد می باشد. همچنین محل قرار گیری این گیاه باید دارای رطوبتی معادل %۶۰ و دور از نور غیر مستقیم خورشید باشد. متاسفانه این گیاه به علت جنگل زدایی کنترل نشده در کشورهای بومی خود در معرض انقراض است و نمونه کمیابی از گیاهان زینتی می باشد.

8) گیاه فلای پپر | PINGUICULA GIGANTEA10 نوع گیاه شگفت انگیز

هر چیزی که در برگ هایش بنشیند را نگه میدارد و بلافاصله آن را هضم می کند. سطح بالایی گیاه پوشیده شده از آنزیم های هضم کننده برای به دام انداختن قربانیانی همچون پشه ها و حشرات دیگر است اما این گیاه همچنین میتواند مواد مغذی گرده ها را جذب کند.

 

9) دست شیطان | Chiranthodendron pentadactylon

10 نوع گیاه شگفت انگیز

این گیاه شگفت انگیز در نوع خود بسار جالب و عجیب است و تماشای آن می‌تواند جالب دقت باشد. بعضی ها این گیاه را دست میمون، گل دست یا پنجه میمون مینامند. بنظر میرسد که آنها بیشتر برای بکار گیری در جشن هاي هالووین مناسب هستند. خاستگاه اینگونه کشور کشور مکزیک است و مردمان تمدن باستانی «آزتک ها» دقت مذهبی مخصوصاً اي به آن داشتند و گل را برای نسل هاي بعدی درو می‌کردند.

بر خلاف گیاهان گرمسیری دیگر، درخت این گیاه بسیار سفت است و می‌تواند به سرعت رشد کند. ارتفاع آن نیز می‌تواند به ۱۰ تا ۲۷ متر برسد.

10) گیاه دروزرا | Drosera10 نوع گیاه شگفت انگیز

این گیاه یکی از 10 نوع گیاه شگفت انگیز دنیاست. دروزرا یک گیاه گوشتخوار است که از لغت یونانی (drosos) به معنی «شبنم، قطرهٔ شبنم» گرفته شده‌است این گل در بسترهای خزه خشک شده می روید. دروزرا بسیار زیبا، کمیاب و البته ترسناک است.

سیستم این گیاه به صورتی است که نوک تارهای متعدد سوزنی شکلی که برروی برگ ها قرار دارد، یک قطره ماده چسبناک وجود دارد که شبیه قطره شبنم یا شهدی شیرین به نظر می رسد که با ترشح بو و شکل خاصی که دارد حشرات را به سمت خود جذب کرده و با پرزهای چسبناک خود آنها را به دام انداخته و تجزیه می‌کند.

هزاران هزار گیاه شگفت انگیز دیگر در جهان وجود دارد که برخی از آنها منقرض و برخی همچنان به قوت خود باقی هستند. از شما برای همراهی ما در این مقاله بسیار ممنونیم.

گیاهان

گل قهر و آشتی

برچسب های نوشته

سامانه تشخیص استحکام بافت میوه روماک
قرنطینه گیاهی روماک
keyboard_arrow_up