ضدعفونی کردن میوه

ژوئن 2024
ش ی د س چ پ ج
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

جدیدترین مقالات

خدمات روماک لجستیک: روماک لجستیک، بزرگترین پایانه صادراتی کشاورزی مازندران در شهرستان جویبار به بهره برداری رسید. مجتمع روماک همه ی امکانات، تاسیسات و تجهیزات لازم برای نگهداری، آماده سازی و بازاریابی محصولات کشاورزی و همچنین ضدعفونی کردن میوه، برای بازار داخلی و تسهیل صادرات به طور یکپارچه فراهم می کند. در اینجا می…

ضدعفونی کردن میوه

خدمات روماک لجستیک: روماک لجستیک، بزرگترین پایانه صادراتی کشاورزی مازندران در شهرستان جویبار به بهره برداری رسید. مجتمع روماک همه ی امکانات، تاسیسات و تجهیزات لازم برای نگهداری، آماده سازی و بازاریابی محصولات کشاورزی و همچنین ضدعفونی کردن میوه، برای بازار داخلی و تسهیل صادرات به طور یکپارچه فراهم می کند. در اینجا می توانید از امکانات، اقدامات و اهداف شرکت روماک مطلع شوید.

اقدامات ما در نگهداری محصولات

 • برخورداری از نور کافی و مناسب با استفاده از لامپهای فلورسنت
 • دمای مناسب نگهداری با استفاده از تهویه و دستگاههای خنک کننده
 • کنترل رطوبت
 • کنترل علمی فواصل بین لاین ها و چینش میوه ها و مواد غذایی

امکانات ما در نگهداری محصولات

 • تعداد ۵۷ سالن بالای صفر و زیر صفر و دومداره تا منفی ۴۰ درجه
 • سه واحد تونل انجماد با ظرفیت ۱۸۰ تن انجماد روزانه
 • هفت واحد سالن پیش سرما Precooling
 • سالنIQF
 • هشت واحد سالن کنترل اتمسفر C
 • دفتر و آزمایشگاه کنترل کیفی مواد غذایی و قرنطینه گیاهی
 • تاسیسات شامل سیستم برودت و سردخانه آمونیاکی مجهز به کمپرسورهای آمونیاکی بیتزر آلمان و اوپراتورها و کندانسورها و شیرآلات کنترلی آمونیاک
 • ۵ هزار متر مکعب استخر ذخیره آب به همراه تاسیسات آب شیرین کن
 • سیستم اعالم و اطفاء حریق
 • سالن رنگ آوری Ripening
 • سالن سبز زدایی greening DE

شرایط محیطی ما برای نگهداری محصولات چیست؟

ضدعفونی کردن میوه

با توجه به اینکه شرایط هر میوه از لحاظ دما، رطوبت و تولید گازهای اتیلن و دی اکسید کربن هنگام نگهداری متفاوت می باشد، برای افزایش طول زمان نگهداری هر محصول لازم است شرایط محیطی متفاوت را در سردخانه ایجاد نمود .در نتیجه داشتن سردخانه های متفاوت این امکان را فراهم می نماید که هم میوه ها در تناژ بالا را نگهداری کرد و هم میوه های مختلف را ذخیره و نگهداری نمود.این کار باعث ضدعفونی کردن میوه ها میشود.

در چرخه تولید موادغذایی، فرآوری، عرضه و مصرف محصولات غذایی همیشه ضایعات وجود داشته است ولی بخش اعظم آن به فرآوری محصول بخصوص انجماد محصول، نگهداری و عرضه محصولات وابسته است.

محدودیت زمان مصرف محصولات فاسدشدنی چالشی است که با استفاده از روشهای انجماد سریع مرتفع شده و آنگاه امکان تولید به هر میزان، عرضه چهارفصل و ماندگاری بیشتر محصول، ارمغانی است که انجماد سریع به همراه خود خواهد آورد.

منجمد کردن، یکی از آسانترین و قابل قبولترین روشهای نگهداری مواد غذایی است. یخ زدن باعث کشتن میکروبها در مواد غذایی نمیشود، بلکه سبب کند شدن عمل میکروارگانیسمها شده و با کند کردن تغییرات شیمیایی که بر کیفیت غذا تأثیر میگذارند، از خراب شناخته شدهترین روش برای IQF شدن آنها جلوگیری میکند. انجماد نگهداری مواد غذایی فسادپذیر است و آخرین فنآوری روز انجماد، انجمادسریع می باشد.

بکارگیری روشهای انجماد سریع در فرآیند تولید مواد غذایی، مزایای پرشماری دارد که برخی از آنها مطابق ذیل می باشد:

 • افزایش ماندگاری محصولات غذایی
 • حفظ خصوصیات ظاهری محصول پس از انجماد
 • حفظ کیفیت محصول پس از یخگشایی برای مصرف
 • تولید بی وقفه بدون نگرانی از بازار مصرف
 • صادرات محصول فرآوری شده به دلیل کیفیت بالا
 • افزایش سود تولیدات غذایی
 • ایجاد ارزش افزوده و برگشت سریع سرمایه
 • افزایش ظرفیت تولید بدون در نظر گرفتن کشش بازار
 • ایجاد بازارهای جدید به دلیل افزایش کیفیت محصول

IQF چیست ؟

کلمه IQF مخفف عبارت Individual quick freezing به معنی انجماد سریع جدا از هم است. این تکنولوژی  محصولات را طوری نگهداری می کند که کیفیت آن ها کم ترین تفاوت را با نوع تازه آن داشته باشد. انجماد یکی از راهکارهای حفظ و نگه داری  مواد غذایی است که از گذشته توسط بشر انجام می گرفته است. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مکانیکی تولید سرما با استفاده از آمونیاک شکل گرفت. در قرن ۱۹ میلادی برای اولین بار در امریکا آقای کلرنس بردسی (clerence birdseye) توانست اولین نمونه مواد منجمد قابل مصرف را عرضه کند.

در تکنولوژی  (IQF)،  میوه جات و سبزیجات در دمای ۴۰- درجه سانتی گراد و با گذر از تونل انجاد سریع، در شرایط بی وزنی (حالت معلق بودن) طی مدت چند دقیقه منجمد می شوند. سرعت بالای انجماد باعث می شود آب میان بافتی بین سلول های گیاهی فرصت لازم را برای تشکیل بلورهای یخ نداشته باشد. در نتیجه آسیب بسیار کمتری به بافت و سلول های گیاهی وارد می شود. و این مساله باعث حفظ کیفیت، تازگی، عطر، طعم، خواص و ویتامین های مواد غذایی فریز شده می شود. شرایط بی وزنی باعث می شود که سبزیجات و میوه جات به صورت مجزا از هم منجمد شوند و این کار باعث ضدعفونی کردن میوه از میکروب ها هم می شود.

ضدعفونی

مزایای روش IQF

در روش IQF، حداقل تغییرات و کاهش در مواد مغذی محصولات وجود دارد. آب موجود در بافت ماده غذایی در این روش به سرعت منجمد میشود. از تشکیل بلورهای درشت که به سلول های بافت مواد غذایی آسیب جدی وارد می کنند، ممانعت به عمل می آید. در نتیجه بافت ماده غذایی در زمان انجماد سالم می ماند. در زمان رفع انجماد، تراوش عصاره و از بین رفتن ویتامین ها در حد ناچیز خواهد بود.

زنجیره تامین سرد چیست؟

زنجیره تامین سرد( cold chain) یک روش مدیریتی است که مراحل مختلف تولید تا توزیع کالاهای فسادپذیر را به طور دقیق برنامه‌ریزی کرده و بر فرآیندهای آن نظارت می‌کند. کالاهای فسادپذیری که در این زنجیره جابه‌جا می‌شوند، شامل محصولات غذایی، کشاورزی، دارویی و بهداشتی می‌شوند. بعد از تولید محصولات فسادپذیر عوامل مختلفی همچون دما، رطوبت و.. می‌تواند کیفیت این کالاها را تحت تاثیر قرار دهد.cold chain با مدیریت مناسب از این مشکل جلوگیری می‌کند و به کاهش هزینه ها و ضایعات، افزایش بهره وری و درآمد تامین کنندگان و رضایتمندی خریداران کمک می‌کند.

استفاده از زنجیره سرد در هنگام آماده سازی، سورتینگ و بسته بندی میوه یکی از موارد ضروری در افزایش ماندگاری میوه ها میباشد و باعث ضدعفونی کردن میوه ها می شود. به طوری که میوه در طول فرایند آماده سازی حداکثر در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد قرار میگیرد.

با کاهش دما کلیه فرایندهای فیزیولوژیک و میکروبی به حداقل فعالیت خود قرار خواهند گرفت. از طرف دیگر استفاده از ماشین آلات پیشرفته در فرایند آماده سازی سبب کاهش تماس دست با میوه خواهد شد، که این عمل در افزایش ماندگاری میوه و ضدعفونی کردن میوه موثر خواهد بود.

اهمیت زنجیره سرد در ضدعفونی کردن میوه:

cold chain برای حمل کالاهای فاسدشدنی، ضروری هستند. هدف زنجیره های سرد، افزایش عمر محصولات و حفظ خواص آنها است. زنجیره سرد این اطمینان را برای تامین کنندگان ایجاد می‌کند که کالاها در ایمنی و سلامت به دست خریدار نهایی برسند. نگهداری و جابه‌جایی محصولات فسادپذیر در دمای نامناسب منجر به تخریب بافت، تغییر رنگ و رشد میکروب ها در محموله می‌شود. علاوه بر این، محصول باکیفیت، باعث رضایت هرچه بیشتر خریدار نهایی و افزایش سلامت عمومی می‌شود. همچنین تامین کنندگان زنجیره سرد کمک زیادی به بهبود اقتصاد کشورها و نیروی کار می‌کنند.

سامانه پیش سردسازی Precooling

یکی از مراحل مهم و تاثیر گذار در زنجیره سرد سامانه پیش سردسازی Precooling می باشد. زنجیره سرد یک زنجیره تأمین است که دما در آن کنترل می‌شود. یک زنجیره سرد قطع نشده سلسله ای از فعالیت‌های بدون وقفه است. که مربوط به تولید، ذخیره‌سازی و توزیع در داخل یخچال، همراه با سایر تجهیزات و تدارکات مربوطه میباشد. و کیفیت کالا را از طریق دامنه دمای پایین مطلوب حفظ می‌کند. از زنجیره سرد برای حفظ، افزایش و اطمینان از ماندگاری محصولات مانند محصولات کشاورزی تازه، غذاهای دریایی، مواد غذایی منجمد، فیلم عکاسی، مواد شیمیایی و محصولات دارویی استفاده می‌شود.

پیش سردسازی به کاهش دمای سریع محصولات در مراحل ابتدایی زنجیره سرد میگویند. این کار که از مدرن ترین ترفند ها برای نگه داری محصولات میباشد توسط دستگاه های مخصوصی انجام میگردد. پیش سرسازی یا پرِکولینگ تاثیر به سزا و چشم گیری بر افزایش کیفیت نهایی محصولات میگذارد. پیش سردسازی در واقع به عمل کاهش سریع گرمای محل کشت و برداشت گیاه و میوه میباشد. این عمل دلایل بسیار تخصصی دارد و شاید بتوان در توضیحی ساده گفت که سامانه پیش سردسازی Precooling برای توقف رویه فساد محصول و ضدعفونی کردن میوه و از اولین قدم ها برای تازه نگه داشتن آن است. این تغییر سریع محصول را از دمای محصول حین برداشت به دمای نگه داری میرساند و اجزا نمیده که محصول به مرور به آن دما برسد. این تغییر دمای سریع به تازه ماندن محصول کمک شایانی میکند.

یکی دیگر از کارهایی که در ضدعفونی کردن میوه موثر است، استفاده از دستگاه سورتینگ می باشد:

دستگاه سورتینگ مرکبات

 میوه

این دستگاه انواع مرکبات مانند پرتقال، سیب، نارنگی، کیوی را براساس رنگ و اندازه از هم جدا می کنند. از مزایای این دستگاه ، جدا کردن نمونه های معیوب و لک دار به صورت خودکار و تحویل محصول نهایی به صورت کاملا یکدست و سالم است. دستگاه سورتینگ مرکبات پیشرفته قبل از عملیات جداسازی محصولات را شستشو می دهند و این عمل آلودگی را از محصول می زداید.

از دلایل اهمیت سورتینگ، افزایش صادرات و ورود ارز به داخل کشور است.

صادرات میوه، به دلیل سودبالایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین نوع تجارت در ایران است. علاوه بر آن، ایران به دلیل آب و هوای فوق العاده، دارای میوه های با کیفیتی است که بستر را برای این زمینه فراهم می کند. صادرات یک کشور، نقش بسیار مهمی را در توسعه اقتصادی آن کشور ایفا می کند. به همین دلیل دولت ها سعی میکنند تا بستر مناسبی را برای این امر فراهم کنند. به دلیل سخت و دشوار بودن فرآیند صادرات، بهتر است در این زمینه دانش و تجربه کافی داشته باشیم و علاوه بر آگاهی از قوانین بین الملل، با مقررات داخلی کشور دریافت کننده هم آشنایی داشته باشیم. منظور از مراحل صادرات کالا یا میوه، رعایت قواعد و قوانینی است که در فرآیند صادرات کالا باید رعایت شود.

نکات مهم صادرات میوه

 • بسته بندی استاندارد و خوب
 • برندینگ و تبلیغات بسیار حرفه ای و هدفمند
 • اجتناب از طولانی شدن زمان ارسال
 • محاسبه و پیش بینی هزینه ها

شرکت روماک گستر پارس، بزرگترین پایانه صادرات محصولات کشاورزی، دارای امکانات به روز و کامل جهت سورت، بسته بندی و آماده سازی محصولات میباشد. این شرکت با تجهیزات و دستگاه های پیشرفته محصولات را بسته بندی و ضدعفونی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید.

برچسب های نوشته

خواص زرشک و فواید آن
سیستم حمل و نقل روماک
keyboard_arrow_up